Glavne razlike med feratami in zavarovanimi potmi.


Slovenske gore ponujajo izjemne možnosti za raziskovanje, tako za pohodnike kot za ljubitelje adrenalina. Vedno bolj poznana in udejstvovana sta vzpon po zavarovanih planinskih poteh in plezanje po feratah, ki postajata vse bolj priljubljena, zlasti v alpskih regijah. Čeprav imata obe aktivnosti skupen cilj – premagovanje zahtevnega gorskega terena – se razlikujeta po težavnosti, opremi in doživetju, ki ga ponujata. V tej predstavitvi bomo raziskali glavne razlike med njima, nato pa se osredotočili na nekaj primerov iz Julijskih Alp, Zgornjesavske doline in zahodnega dela Karavank, kjer najdemo izjemne poti in ferate za vse okuse.

Zgodovina

Preden se podamo v tehnične detajle, se sprehodimo čez zgodovino nastanka ferat in plezalnih poti. Velika večina planincev in ostale gorniške javnosti je najbrž mišljenja, da se je zgodba pričela v Italiji, konkretneje v Dolomitih, saj tudi sam izraz via ferrata (železna pot) prihaja iz italijanskega pojmovanja zavarovanih poti. Temu žal ni tako. Zgodba zavarovanih poti se pričanja, kje drugje kot v meki današnjega športnega feratarstva v sosednji Avstriji. Leta 1843 je prva zavarovana plezalna pot (klasična ferata) nastala po normalni smeri na Visoki Dachstein (2995 m), ki se bohoti nad planino Ramsau. Danes v njegovi južni steni kraljuje ena izmed daljših in višjih alpskih športnih ferat – Super ferata Dachstein (1200 višinskih in 1850 dolžinskih metrov ocenjena z D/E).

Največji razmah zavarovanih plezalnih poti se je pričel v času prve svetovne vojne na frontnih linijah v italijanskih Dolomitih, ko so na mogočne stolpe in vrhove zaradi boljše in lažje logistike za vojaštvo zavarovali poti. Danadnes poznamo, kar nekaj znanih turistično športnih središč (Arco-Riva del Garda, Canazei, Cortina di Ampezo...), ki gradijo svoje uspešne zgodbe planinstva in turizma tudi s pomočjo razvoja teh poti.

Pri nas se zgodba o zavarovanih plezalnih poteh prične že z prvim vzponom na Triglav, ko so si v zloglasnem kaminu nad Planiko prehod »zavarovali z komarčo« (deblom s prisekanimi vejami) ter se nadaljevala leta 1896, ko je Jakob Aljaž dal zavarovati pot iz Kredarice na vrh Triglava in na ta način smo Slovenci dobili svojo zavarovano pot, saj je pot iz koče Planika (tedanje koče Marije Terezije), spadala pod okrilje DÖAV (nemško-avstrijskega planinskega društva).

Sledile so še:

V času med vojnama in sicer Trentarjem Hanzo in Borovcem Kopiščarjem, ko so bile nadelane poti v severnih stenah Male Mojstrovke in Prisanku.
V tem času sta nastali še eni težjih v Julijskih Alpah in sicer Via Italiana v Travniku in Kugyjeva v Montažu (danes opuščena).
Sploh prva resno zavarovana plezalna pot (klasična ferata) je nastala v Kamniško Savinjskih Alpah. Na drznega Konja, ki leži v neposredni bližini bolj znanega Rzenika, je bila opremljena že konec 19. stoletja, tako da naš Očak ne nosi primata.
Najbolj drzna in veličastna pa je zavarovana plezalna pot iz Logarske doline, ki mimo Klemenče jame pelje na Ojstrico, ki se imenuje Kopinškova pot in je bila nadelana v turbolentnem času druge svetovne vojne.

Vsekakor pa je vodilno vlogo v nadelavi športnih ferat prevzela Avstrija, od tam pa je ideja prišla tudi do Sovenije. Mnogotero jih je od lahkih do težkih kot tudi od manj lepi do zelo atraktivnih. Ena od takih leži tudi ob najvišjem slapu Koroške - ferata Falbach in nosi oceno E.  V Avstriji obstaja preko 800 športnih ferat in potrebno bo še kar nekaj dela pri nas, da jim pridemo za pete ob predpostavki ali to sploh hočemo

Sovenija, je svojo prvo športno ferato dobila šele leta 2011 in sicer blizu kraja Vinska Gora leži stena Gonžarjeva peč, kjer je lokalno planinsko društvo PD Vinska Gora s pomočjo tehnične ekipe PZS opremila prvo športno ferato, ki je dolgo časa nosila tudi primat najtežje,  z oceno D/E.
Preteklo je štiri leta in gradnja se je nadaljevala na Jezerskem, kjer je na pobudo pokojnega Dava Krničarja nastala športna ferata v bolj gorskem okolju. Nastala je v severnih stena Ravenske Kočne, konkretneje pod Češko kočo in po njej tudi dobila ime.
Kmalu za tem pa se je prebudila destinacija Kranjska Gora, ki je tudi videla velik potencial v dodatni turistični ponudbi in leta 2015 nadelala Ferato Mojstrana (Aljaževo pot in Pot Mojstranških veveric), ki je gotovo najbolj obiskana ferata v Sloveniji, nadaljevala pa še s feratami Hvadnik, Jerm'n in v letu 2022 dobila še ferato Dobršnik.
Trem vodilnim so sledile še ostale feate: Lisca, Boč, Otmarjeva, Spodnji Plot in nazadnje še Črna na Koroškem, kjer so dve leti nazaj odprli zadnjo trenutno najdaljšo in najtežjo športno ferato pri nas. Ferata Olimpline nosi oceno F, pripelje pa na vrh atraktivnega ziplina, ki nas lahko popelje v dolino.


Glavne razlike

Skozi zgodovino gradnje le teh smo spoznali, da je bila v preteklosti želja po pristopih tudi na najtežje vrhove Alp.  Ker na te vrhove ni bilo moč speljati normalne poti, so zaradi potrebne varnosti, le te zavarovali.

Namestili so skobe, palice, vrezali umetne stope, zminirali določene dele (Triglav) in kasneje na mestih napeljali tudi jeklenice. Gre za klasične planinske vzpone, kjer pot ni zavarovana od pričetka do vrha z jeklenico, tako kot je to pri športnih feratah.

Lahko jim rečemo klasične ferate, kjer so zavarovana samo mesta, ki so načeloma nevarna, lahko pa najdemo v njej tudi mesta, ki so nevarna in niso zavarovana. Za obisk le teh je poleg tehnične opreme potrebna res odlična priprava na turo in vsaka brezbrižnost lahko pomeni nesrečo.

Italijani jim bodo rekli via ferrata, nemško govoreči klettersteig, angleško govoreči via ferrata, mi zavarovana pot ali kasična ferata. Večina uporabnikov pa se potem ne zaveda, da v teh primerih ne gre za športno ferato, ki je zavarovana z jeklenico od začetka do konca temveč za klasično ferato, kjer so mesta tudi nezavarovana in slednje prinese potem obilico težav in tudi nesreč.

Kako torej lahko najbolje ali najlažje ločimo športne ferate od zavarovanih plezalnih poti oz. klasičnih ferat?

1. NAMEN

Športna ferata: Namenjena je športnemu plezanju, običajno zahteva več fizične moči, spretnosti in plezalne tehnike. Poudarek je na adrenalinskem doživetju in premagovanju težjih sten.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Namenjena je hoji v gorah, pri čemer so posamezni izpostavljeni ali zahtevni deli zavarovani s tehničnimi pripomočki (jeklenicami, klini, stopnicami). Namen je olajšati prehod skozi težji teren.

2. OPREMA

Športna ferata: Zahteva obvezno uporabo feratarskega kompleta, ki vključuje: plezalni pas, samovarovalni komplet (s specializiranimi vponkami in elastičnimi trakovi), čelado, pogosto tudi rokavice za boljši oprijem in zaščito rok.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Oprema ni vedno obvezna, čeprav se pri zahtevnejših poteh priporoča uporaba čelade in varovalnega kompleta, zlasti za manj izkušene planince.

3. TEŽAVNOST

Športna ferata: Razvrščene so po lestvicah (npr. A–F), ki označujejo stopnjo zahtevnosti glede na tehnične in fizične izzive. Pogosto so strme in navpične, vključujejo viseče mostove ali previsne dele.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Različne težavnosti (lahke, zahtevne in zelo zahtevne poti), a na splošno manj tehnično in fizično zahtevne kot ferate.

4. TEHNIČNI ELEMENTI

Športna ferata: Sestavljena je iz stalnih tehničnih elementov, kot so: jeklenice, skobe, klini, lestve. Ti elementi so osrednji del premikanja, brez njih pa vzpon običajno ni mogoč.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Tehnični elementi (jeklenice, klini) so prisotni le na kritičnih mestih, kjer je teren izpostavljen ali zahteven. Večina poti je pohodna.

5. STOPNJA VARNOSTI

Športna ferata: Namenjena bolj izkušenim ali dobro opremljenim posameznikom. Zahteva popolno varovanje, saj je tveganje ob padcu zelo veliko.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Primerna za širši krog pohodnikov, vendar pri težjih poteh vseeno priporočljiva previdnost in dodatna oprema.

6. DOSTOPNOST

Športna ferata: Ponavadi se nahaja v gorniških območjih. Dostopi so običajno krajši in prilagojeni plezalcem. Urejeni so sestopi po poteh.

Zavarovana planinska pot / klasična ferata: Del širše planinske mreže, pogosto povezane z drugimi potmi, zato so dostopi daljši in primernejši za pohodnike.

Primeri zavarovanih plezalnih poti / klasičnih ferat in  športnih ferat

Zavarovana plezalna pot na Prisank (Kopiščarjeva pot)

  • Značilnosti: Zahtevna zavarovana planinska pot s čudovitimi razgledi na Triglav in okolico. Pot vodi mimo okna Prisojnika (največjega naravnega skalnega okna v Sloveniji).
  • Za koga: Izkušeni planinci.
  • Posebnost: Dramatična kulisa alpskega sveta in bližina naravnih znamenitosti, kot je Ajdovska deklica.

Športna ferata Mojstrana

  • Značilnosti: Simpatična ferata z dvema možnostima (lažja in težja), idealna za začetnike.
  • Za koga: Družine in začetniki.
  • Posebnost: Dve težavnosti, obe se zaključita na razglednem vrhu.
Kopiščarjeva pot na Prisank
Ferata Mojstrana

Zavarovana plezalna pot na Mojstrovko (Hanzova pot)

  • Značilnosti: Zavarovana pot vodi na Veliko Mojstrovko in vključuje strme odseke s klini in jeklenicami. Pot je znana po svoji izpostavljenosti.
  • Za koga: Izkušeni planinci z nekaj plezalnih sposobnosti.
  • Posebnost: Razgledi na Jalovec, Triglav in italijansko stran Julijskih Alp.

Športna ferata Jerman

  • Značilnosti: Zahtevna ferata z izpostavljenimi previsi in tehnično zahtevnimi deli. Od obiskovalcev zahteva dobro fizično pripravljenost.
  • Za koga: Plezalci z izkušnjami in dobro fizično pripravljenostjo.
  • Posebnost: Intenzivno plezalno doživetje z razgledom na Zgornjesavsko dolino.
Hanzova pot na Malo Mojstrovko
Ferata Jerm'n

Zavarovana plezalna pot na Veliki vrh (Košuta)

  • Značilnosti: Pot je označena kot zahtevna, saj vključuje zavarovane odseke z jeklenicami in klini, ki omogočajo prehod skozi strmejše in bolj izpostavljene dele. Plezalna pot vodi skozi južne stene Košute in omogoča razgibano izkušnjo.
  • Za koga: Primerna je za izkušene planince, ki imajo osnovno znanje plezanja in so vajeni uporabe varovalne opreme.
  • Posebnost: S poti se odpirajo čudoviti razgledi na slovensko Gorenjsko in avstrijsko Koroško, grebenska pot pa ponuja občutek osupljive prostornosti. Veliki vrh je tudi odlično izhodišče za raziskovanje preostalega grebena Košute.

Športna ferata Hvadnik

  • Značilnosti: ferata, ki je speljana v kanjunu potoka Hladnik ponuja nepozabno izkušnjo.
  • Za koga: Družine z večjimi otroci.
  • Posebnost: Vzpon ob potoku in čudovit razgled na Julijske Alpe na vrhu.
Plezalna pot na Veliki vrh, Košuta

Ne glede na to, ali izberemo športno ferato ali zavarovano plezalno pot / klasično ferato, je cilj vedno enak: uživati v naravi, premagati osebne izzive in se varno vrniti domov z nepozabnimi spomini. Kot pravi star slovenski pregovor: 'Ni gora tista, ki jo premagujemo, temveč sami sebe.'

Naj vam bodo slovenske gore v navdih in užitek na vaši naslednji poti!

  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide
  • slide

Se nam želite pridružiti naslednjič, ko gremo na ferato ali zavarovano pot?

Poskrbite za aktivno preživljanje prostega časa. Nepozabna avantura vas pričakuje. Število prostih mest in razpoložljivih terminov je omejeno, zato ne odlašajte s prijavo.

Naš kontakt

Za več informacij nas lahko tudi pokličete oziroma nam pošljete elektronsko sporočilo.